هلدینگ صنعتی «اسرار پویای شرق» در آخرین روزهای سال ۱۳۷۷ و با نام «شرکت تولید لوازم الکترونیکی اسرار پویای شرق» با هدف تولید انواع لوازم و دستگاه‌های الکترونیکی در شهرستان سبزوار آغاز به کار نمود. فعالیت شرکت از سال ۱۳۸۵ با ثبت اختراع «کنترل هوای ورودی به ساختمان‌ها و اتاق‌ها با استفاده از دریچه کولر قابل‌کنترل ریموت‌دار جهت مصارف عمومی» توسط جناب آقای مهندس «محسن سعادت‌منش» مدیرعامل شرکت به سمت‌وسوی تازه‌ای حرکت نمود.

تأسیس کارخانه «پنجره عایق پردیس» در سال ۱۳۸۶ در شهرک صنعتی سبزوار، شتابی پرشور به فعالیت‌های این مجموعه بخشید که در ادامه با افتتاح کارخانه «نماسازان پردیس» (سال ۱۳۹۰) به اوج خود رسید. در سال ۱۳۹۲ و پس از کسب موفقیت‌های گوناگون در حوزه تولید و عرضه محصولات باکیفیت UPVC این هلدینگ با افتتاح «گروه صنعتی آذربرزین» با برند GSA برای اولین بار در کشور وارد عرصه تولید یراق‌آلات در و پنجره شد و پس از آن اولین و تنها کارخانه طراحی و تولید گلخانه‌های شیشه‌ای در کشور را بنا نمود. کیفیت بالا و مزایای رقابتی محصولات این هلدینگ باعث شده است نه‌تنها در کشور مطرح باشد بلکه به‌عنوان مجری پروژه‌های مختلفی در کشورهای دیگر منطقه انتخاب گردد.

پس از حدود ربع قرن فعالیت پژوهشی، تولیدی و اقتصادی، امروز هلدینگ صنعتی «اسرار پویای شرق» ۹ دفتر مرکزی و ۶۰ دفتر نمایندگی و عاملیت فروش در سطح کشور دارد و برای قریب به ۲۰۰ نفر از متخصصان و مهندسان این کشور به‌صورت مستقیم کارآفرینی و اشتغال‌زایی نموده است.

هلدینگ «اسرار پویای شرق» در سال ۱۳۹۹ و در ادامه رسالتی که برای خود در نظر گرفته است، با مشارکت و حضور جمع بزرگی از فعالان اقتصادی شهرستان سبزوار اقدام به تأسیس شرکت «توسعه صنعت فولاد بیهق» نمود. سرمایه‌گذاری و مالکیت ۳۵ درصدی هلدینگ «اسرار پویای شرق» در این شرکت به‌منظور گسترش فضای کسب‌وکار شهرستان بوده که نتیجه آن کسب جواز تأسیس و بهره‌برداری از کارخانه‌ای بزرگ با ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار تنی در منطقه خیرآباد سبزوار در مسیر راه‌آهن سراسری خواهد بود.

«اسرار پویای شرق» تنها یک مجموعه اقتصادی نبوده و نخواهد بود؛ این هلدینگ بزرگ با فلسفه‌ای متعالی در پی ایجاد خودکفایی و شکوفایی صنعتی منطقه و کشور بوده و در این راستا از تمام ظرفیت‌های علمی، پژوهشی، فنی و اقتصادی نیروهای بومی و کشوری استفاده خواهد نمود.